אקנה בגב

אישה עם אקנה בגב

מחלת האקנה מתפרצת, בדרך כלל, באיזור הפנים – אך גם אקנה בגב היא נחלתם של רבים ומופיעה בגילאים שונים ולא רק בגיל ההתבגרות. אופן הטיפול בפצעונים באיזור זה יהיה מעט שונה לעומת ההתמודדות עם פצעוני פנים ואולי מאתגר מעט יותר, בשל מיקומה של האקנה, אך המטרה היא זהה: ניקוי מיטבי של העור, טיפול בזיהום החיידקי שהחמיר את מצב הפצעונים ובסופו של דבר גם היפטרות ממרביתם או אפילו כולם, תוך השגת מראה עור חלק באיזור הגב. אקנה בגב בגיל מבוגר נפוצה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב, אך לרוב אינה מטופלת בשלב מוקדם בשל חוסר תשומת לב של אנשים לאיזור זה של גופם. 

הגורמים להופעת אקנה בגב

הגב העליון והעורף נחשבים למועדים לפורענות יותר מאשר הגב התחתון וכמוהם גם הכתפיים, בהן קיימות בלוטות חלב רבות. לעתים עודף פעילות של בלוטות החלב באיזור זה מייצר שומן שהעור מתקשה להתמודד עמו. שכבת השומן הזו חוסמת את הנקבוביות וגורמת להופעת פצעונים, שבמקרים רבים לא מאותרים בשלב הראשוני עקב הקושי הטבעי לשים לב אליהם באופן עצמאי וללא ראי. 

במקרים מסוימים, מדובר בתכונה גנטית שעוברת בתורשה ואצל אנשים כאלה, אקנה יכולה להופיע למעשה בכל גיל ולהוות מצב כרוני של העור: בתקופות מסוימות האקנה תבלוט יותר ובאחרות פחות, בעיקר בעונות בהן מזג האוויר קריר והגוף פחות מזיע. אצל אנשים אחרים, תיתכן התפרצות אקנה בגב בגיל מבוגר בתקופות שבהן הם לחוצים יותר, בין היתר כיוון שבמצבים כאלה הם עלולים להזיע בכמות רבה ולהעניק פחות תשומת לב לתזונה שלהם – הזעה ומזון לא בריא הם שניים מהגורמים העיקריים להופעתה של אקנה.

מהן הסיבות להופעתה של אקנה בגב בגיל מבוגר?

כשליש מבין האנשים הסובלים מאקנה, יחוו אקנה בגב בגיל מבוגר ברמה כזו או אחרת, כאשר הנראות של הפצעים יכולה להיות מעט שונה מזו של פצעי בגרות "רגילים". לרוב הפצעונים ייראו שטוחים וקוטרם רחב יותר, זאת כיוון שבגב למעשה מתרחש חיכוך תמידי של העור הרגיש עם חולצה: רוב רובו של האיזור איננו מאוורר דיו והפצעונים נפתחים שוב ושוב ונותרים ללא ה"ראש" האופייני לפצעי בגרות שעל עור הפנים. 

כשאנשים לובשים חולצות העשויות מבדים אטומים יחסית, למשל כאלה העשויים פוליאסטר ולא כותנה, הנחשבת לבד "נושם" יותר, העור צפוי להתחמם יותר ולהזיע. לחות יתר היא כר פורה להחמרה של בעיות עור שונות, בכללן אקנה ובעיקר כאשר קיימים פצעים פתוחים שעלולים להיכנס אליהם חיידקים. 

בגיל ההתבגרות, ריבוי בלוטות החלב בעור של אזור הגב ופעילותן היתרה, בתוספת ההורמונים המשתוללים האופייניים לגיל זה, הם הגורם העיקרי להופעת אקנה בגב שמתווספת לזו שישנה על עור הפנים. בגילאים מבוגרים יותר, ההורמונים אמנם "נרגעים" אך אצל רבים מבני האדם – הפצעונים על הגב נותרים כמו שהם ולפעמים מצבם מורע.

כדאי לטפל בעור באיזור הגב באופן קבוע

כאשר אנשים הסובלים מהתפרצות אקנה בגב או מהחמרה של פצעונים "וותיקים" מגיעים למרפאה, מדובר בדרך כלל במקרים שבהם הפצעים האופייניים לאקנה כבר התחילו להכאיב להם, מכאן שהם הספיקו להזדהם וזה היה הטריגר שלהם לפנייה אל טיפול מקצועי בבעיה. ניתן בהחלט למנוע את ההחמרה הזאת ומוטב לאתר פצעונים חדשים בשלב מוקדם. ככלל, מומלץ שלא להמתין להתפרצות של פצעונים על העור ובפרט בגב – כאשר אין בעיה תורשתית כרונית של אקנה באיזור זה – ולשמור על הניקיון של העור בכתפיים ובגב בעזרת האביזרים המתאימים, על מנת לסלק באופן קבוע את החיידקים, המונע התפתחות זיהומים.

חשוב להבין: אקנה בגב יכולה לחלוף מאליה, כאשר שומרים על שגרת טיפוח נכונה באיזור זה. תשומת לב קפדנית ויום יומית או לכל הפחות שבועית למצב העור באיזור הכתפיים והגב – באמצעות ראי – תאפשר מתן טיפול הדרוש לסילוק פצעונים שנוצרו, כאשר בשלב הראשוני ניתן יהיה להשתמש בתכשירים עדינים ופעולות פשוטות למדי. 

הטיפולים המומלצים לאנשים הסובלים מאקנה באזור הכתפיים והגב

התאמת הטיפול הנכון עבור האקנה אצל כל אדם באופן ספציפי היא חשובה ביותר ותסייע להיפטרות מיטבית מהפצעונים. הדרך הכי אפקטיבית להתמודד עם אקנה בגב היא, לפני הכל, לאפשר לעור באיזור זה להתאוורר עד כמה שאפשר – בין היתר באמצעות לבישת חולצות העשויות בדים שאינם מעודדים הזעה ושטיפת הגב באופן סדיר. שגרת ניקיון וסיבון הגב באמצעות ליפה, מסייעת אף היא לנטרול כניסה של חיידקים לפצעים קיימים ולהסרה עדינה של העור באיזור הגב.

עם זאת, במקרים של פצעונים מכאיבים מאוד או אקנה בגב בגיל מבוגר שאיננה חולפת מאליה ומפריעה בהיבט האסתטי, יידרשו אמצעים אינטנסיביים יותר שיעזרו למגר את הפצעונים ויתרמו להבראת העור המגורה, ביניהם:

 1. תכשירים ייעודיים לרחצה: שניתן לרכוש אותם בכל סופרמרקט או בית מרקחת, המכילים רכיבים שמסירים את שכבת השומן על העור המגורה ומייבשים אותו. עור יבש פחות נוטה לפתח פצעונים וסילוק הלחות המיותרת תטפל גם באלו שכבר הופיעו. חשוב לשים לב אם סבון מסוים שבו משתמשים, מייצר רגישות על העור ועושה פעולה הפוכה מהרצוי – כלומר מעורר רגישות וגרד, במקום לסייע להפגת הגירוי בעור – ואז כמובן שיש להחליף לתכשיר רחצה מסוג אחר.
 2. קרמים ומשחות: ישנם תכשירים ללא מרשם, שעשויים לסייע מאוד בצמצום היקף האקנה ולייבש באופן ממוקד את הפצעים הקיימים. בתרכובת שלהם ייתכן שתימצא אנטיביוטיקה או חומרים שהם נוגדי דלקת מסוג אחר, היכולים להועיל מאוד בריפוי פצעי אקנה המופיעים על הגב ובדרך כלל הם מתאימים גם לשימוש על עור הפנים. שילוב של שגרת טיפוח ורחצה במוצרים ייעודיים, בשילוב עם מריחת משחה או קרם נוגד דלקת, יהיה יעיל במיוחד.
 3. תרופות המצריכות מרשם רופא לנטילה דרך הפה: זהו ה"קו האחרון" בהתמודדות עם אקנה כאשר ייעודן של תרופות כאלה הוא לטיפול במקרים חמורים ביותר של המחלה, שאינם מגיבים ביעילות לאמצעי טיפול אחרים. לתרופות עלולות להיות תופעות לוואי מסוימות ויש לשקול בכובד ראש את השימוש בהן, לאור מצב המחלה אצל כל אחד באופן ספציפי ותוך התייעצות עם הרופא.

מלבד טיפולים באמצעות תכשירי טיפוח או תרופות, ניתן לפנות לאנשי מקצוע מתחום הקוסמטיקה לצורך פתיחת נקבוביות חסומות באיזוב הגב והכתפיים ולניקוי העור בצורה יסודית, פעולה שאינה ניתנת לביצוע בצורה טובה דיה באופן עצמאי. הפתרון המושג יהיה יעיל מאוד בדרך כלל, אך חשוב יהיה לשמר את התוצאה על ידי טיפוח שוטף של העור וכן באמצעות תזונה ואורח חיים בריא.

אורח חיים בריא מיטיב עם מצב העור ומסייע להיפטרות מאקנה

העור הוא איבר בגוף לכל דבר – והוא לרוב יהיה הראשון להגיב לשינויים באורח החיים של האדם. הבנת הסיבות שבגללן העור שלכם עלול לפתח פצעוני אקנה, פריחה או כל תופעה אחרת – תעזור למנוע את הישנות הבעיות הללו ואת החמרתן. 

שמירה על תזונה בריאה המיטיבה עם הגוף ותשומת לב למזונות שהוא אינו מגיב אליהן טוב, או אפילו מפתח אליהם אלרגיה גלויה או סמויה, היא מפתח חשוב במניעת אקנה בפרט ותופעות עוריות בכלל. שינה טובה בלילה, הימנעות ממתחים עד כמה שניתן ולבישת ביגוד נוח ומאוורר, אפקטיביים אף הם ויעילים בשמירה על מצב בריאותי תקין של הגוף והנפש – וכחלק מזה גם של העור.

בחורה עם עור נקי

אודות המחבר

התוכן באתר אידיאלי שלי נכתב על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום הקוסמוטולוגיה ובריאות העור. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום בריאות העור בכללי ואקנה בפרט, כדי שכל מי שסובל מאקנה יוכל לשפר את בריאות העור ואיכות החיים שלו.

 • הירשמו לייעוץ עם
  מומחה לבריאות העור:

 • מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

  טיפולי אסתטיקה רפואית

  השימוש במכשירי הלייזר יצר מהפך בכל מה שקשור בנושא טיפולי אסתטיקה רפואית לנשים ולגברים. לאור השיפור הניכר בנושאים אסתטיים שונים, יש תהודה רבה לאופציה זו. 

  לכתבה המלאה »

  מהו איפור קבוע?

  בין אם סגנון האיפור שלך הוא מינימליסטי, ובין אם הוא ראוותני יותר, נשים רבות מתלוננות על הזמן הרב שהן צריכות להקדיש מדי בוקר כדי לאפר

  לכתבה המלאה »

  לא עדיף פשוט לדבר עם מומחית לבריאות העור שתסביר מה האפשרויות שיש לך?