אקנה בפנים

נערה עם אקנה בפנים

אקנה בפנים בדרך כלל "מלווה" ילדים בתחילת שנות העשרה, אך לא רק אותם. גם בסיומה של תקופת הגדילה, הפצעים הלא אסתטיים על הלחיים, הסנטר והמצח – עלולים להישאר ובמקרים כאלה יש צורך בטיפול אינטנסיבי, המשלב בדרך כלל תכשירי רחצה ייעודיים עם תרופות מרשם. כאשר מדובר במחלת אקנה חמורה, ייתכן שיישארו צלקות באזורים בפנים שבהם היו נגעים קשים במיוחד, אך בהתאמה מדויקת של טיפולי מניעה והסרת צלקות, ניתן בהחלט להשיב את המראה האסתטי והחלק לעור הפנים. כנגד אקנה בפנים טיפול טבעי גם הוא יכול להועיל, בעיקר כאשר ההתמקדות היא בתזונה נכונה התומכת בגוף להתמודד עם החיידקים מחוללי הפצעונים.

אקנה בפנים נפוצה במיוחד בגיל ההתבגרות

להופעה של אקנה בפנים סיבות שונות אך אין ספק שהכינוי המוכר למחלה, "פצעי בגרות", מקורו בהנחה כי עיקר קבוצת הסובלים ממנה מורכב מנערות ונערים בגילאי העשרה. זה אכן נכון ויש לכך סיבות ביולוגיות שיפורטו בהמשך, אך מעבר לכך חשוב להבין עד כמה אקנה בפנים היא, למרבה הצער, מקור אפשרי לנזקים נפשיים שונים כאשר היא אינה מטופלת כראוי: העובדה כי פצעונים כאלה הם ממילא נחלתם של מרביתם, אמורה להקל – כביכול – על ההתמודדות החברתית עם העניין. אך בפועל עבור כל אחד מהסובלים מנגעי אקנה בפנים, מדובר בתחושות מאוד לא נעימות ובנושא רגיש הגורם לאי נוחות רבה.

פצעי בגרות יכולים להופיע באופן פתאומי ובמקומות בולטים יותר או פחות בפנים, כאשר החומרה של מצב הפצעים עצמם ושל היקף התופעה, אצל כל אחד בנפרד, תלויה בכמה גורמים ובראשם הפעילות ההורמונלית בגוף. בגילאי 11 עד 18 ישנה "השתוללות" של פעילות ההורמונים אצל נערות ונערים כאחד, מה שמהווה טריגר להופעת אקנה לראשונה ולהחמרה מהירה באקנה קיימת.

פעילות יתר של ההורמונים משפיעה על דרגת החומרה של האקנה

באיזור המצח, הלחיים והסנטר וגם בצוואר ובכתפיים, קיימות בלוטות חלב המפרישות חומרים על פני העור, שמטרתם להוות שכבת הגנה שתחסום כניסה של חיידקים אל תוך הגוף. הבעיה מתחילה כאשר בשל הכמות הגבוהה של ההורמונים הפעילים בגופם של מתבגרים, פעילות בלוטות החלב איננה מאוזנת והעור הופך לשומני יתר על המידה. אקנה בפנים נוצרת ואף מחמירה, כאשר יש שמן שכזה על העור ולחות מיותרת, שהגוף לא מצליח להיפטר ממנה בכוחות עצמו. במקביל, זוהי תקופה שבה הסובלים מאקנה גם פעילים במיוחד – בבית הספר ובשעות הפנאי – מה שיגרום בסבירות גבוהה להזעה רבה שבוודאי אינה תורמת לעניין זה ואף מאפשרת את היווצרותם של פצעונים חדשים.

מעבר לפעולות כאלה, שמתרחשות באופן טבעי כחלק מגיל ההתבגרות, להחמרה של אקנה בפנים סיבות אחרות שמקורן בחוסר היגיינה או לחילופין – בשימוש בתכשירי רחצה שאינם מתאימים למצב העור. במקרים מסוימים, ייתכן שאקנה חמורה עם פצעים שהזדהמו תופיע במקביל לאלרגיות עוריות, שאינן מאובחנות באופן רשמי ושמקורן בתכשירי טיפוח לא מתאימים, שבני נוער נוהגים לרכוש מבלי להבין אילו מוצרים מתאימים להם ואילו לא. קשה לבודד את התכשיר הספציפי שמייצר את הנזק, אך כאשר הנערה או הנער ינסו לטפל בכוחות עצמם בעור הפנים שלהם על ידי שימוש בסבונים או קרמים כאלה המכילים לחות ושמן, הם לא יהיו מודעים לכך שבמעשה זה – הם למעשה הופכים את העור לעוד יותר שומני ופחות "נושם". התוצאה היא דווקא היווצרות של פצעונים נוספים והידרדרות של מצב העור, במקום שהוא ייראה מטופח ונקי יותר.

מהן הסכנות העיקריות בטיפול לא מתאים בפצעונים על הפנים?

מודעות גבוהה לחשיבות ההתאמה בין מוצרי טיפוח קבועים לאדם הספציפי שמשתמש בהם, כמו גם קניית מוצרים ייעודיים להתמודדות עם פצעי בגרות במקום לנסות "לטפל בהם לבד", יכולים להביא לסיומה של מחלת אקנה בפנים כאשר היא איננה חמורה מדי. טיפול שאיננו נכון באקנה, גם אם מדובר במקרה קל של פצעים "שטוחים" ולא מזוהמים, עלול לפצוע את שכבת האפידרמיס עוד יותר ולהביא לכך שחיידקים ייכנסו אל פצעים קיימים ויחמירו את מצבם. בגילאי העשרה, ישנה נטייה "להתעסק" עם עור הפנים ולנסות להסיר את פצעי הבגרות לבד, מה שייתכן ויביא להורדת הראש המוגלתי של הפצע – אך במקביל יפתח אותו ויחשוף אותו לכניסת חיידקים, שיחמירו את מצבו. חשוב מאוד להימנע מכך ולנסות לכל הפחות לשמור על סטטוס המחלה יציב – עד שמגיעים לרופא להתייעצות אישית, או עד שרוכשים את המוצרים הנכונים לטיפול הייעודי בפצעים.

האם ניתן להימנע מנטילת תרופות כנגד אקנה בפנים?

לפצעי אקנה בפנים סיבות שונות כאמור, אך נגעים שהם גדולים יחסית בהיקפם ושהופכים לנפוחים ומכאיבים ביותר, הם תוצר של זיהום שניתן היה להימנע ממנו אילו היו נעשות פעולות נכונות בשלב הראשוני של המחלה. רגע לפני שמתחילים ליטול תרופות ולהשתמש במשחות אנטיביוטיות, חשוב לזכור כי גם אכילה לא מבוקרת של מאכלים שונים עלולה להחמיר את מצב הפצעונים. מסיבה זו ולצורך עצירת ההידרדרות של מצב העור והסרת אקנה בפנים טיפול טבעי בעזרת תזונה מותאמת ובריאה – יכול בהחלט לעשות עבודה משמעותית בריפוי העור.

ויטמינים, מינרלים, ברזל וסיבים תזונתיים, לכל הרכיבים החשובים הללו המצויים בשפע במזונות נגישים כמו פירות וירקות, יש השפעה ישירה ומיטיבה עם עור הגוף בכלל והפנים בפרט ולכן כדאי, לפני הכל, לנסות להעשיר את הגוף באוכל בריא לכמה שבועות ולבחון את ההשלכות של השינוי על מצב האקנה. גם אם השינוי התזונתי לא יביא לריפוי מלא של הפצעונים עצמם, הוא לכל הפחות ייטיב עם העור וישפר משמעותית את מראהו, כמו גם את היכולת הטבעית של הגוף להילחם בזיהומים חיידקיים ובכללם – מחוללי האקנה.

איך בוחרים נכון תכשירי טיפוח המיועדים לסובלים מאקנה  

המטרה ברכישת קרמים וסבונים ייעודיים לטיפול בעור שמן הסובל מאקנה, היא לייבש את העור מהלחות המיותרת שלו ולאפשר לו להגיע לאיזון של החומר השומני המופרש מבלוטות החלב. בהיעדר היכולת הטבעית והאוטומטית של הגוף לעשות זאת, מומלץ בהחלט "לעזור לו" לעשות את זה, אך בכל מקרה לא מומלץ לקנות תכשירים לעור ובעיקר כשמדובר בעור הפנים, לפני התייעצות עם רופא.

זה נכון שאקנה היא מחלה נפוצה מאוד והיא איננה מסוכנת, אך הבעיה האסתטית שהיא יוצרת יכולה להיפתר במלואה מבלי להשאיר צלקות – רק אם נזהרים ובוחרים בקפידה את החומרים שיימרחו על העור. כדאי לפנות לרופא שיאבחן את סוג העור וימליץ על מוצרים ספציפיים, מסחריים או סמי-רפואיים, שיאפשרו לעור לחזור למצב תקין. כאשר ישנה אקנה חמורה שאיננה מגיבה לתכשירי טיפוח כאלה ואחרים, ניתן לבקש מרשם לתרופות המיועדות לטיפול באקנה.

טיפול תרופתי ייעודי עבור אקנה בפנים

הטיפול בתרופות נגד אקנה בפנים מתחלק לשני סוגים: חיצוני ופנימי. התרופות החיצוניות מיועדות למריחה על הפצעונים עצמם והן מכילות חומרים שמייבשים את העור, כמו גם אנטיביוטיקה שמשמידה את החיידקים המזהמים. בדרך כלל, טיפול שכזה יועיל להסרת מרבית הפצעונים ולצמצום היקפם של נגעים גדולים.

לסובלים מאקנה חמורה מאוד שמצבה לא משתפר, על אף שינוי תזונתי מתבקש ותכשירים תרופתיים למריחה עם העור כמו משחות וקרמים – ניתן להוסיף טיפול תרופתי לבליעה. התוצאות עשויות להיות מהירות ולהיטיב בצורה מרשימה עם עור הפנים של הסובלים מהמחלה. על אף ההמלצה שלא להתחיל עם טיפול תרופתי כקו ראשון של ההתמודדות עם אקנה, חשוב לדעת שקיימת האופציה הזאת ולהשתמש בה, בהוראת הרופא בלבד כמובן, על מנת לאפשר לאדם הסובל מהפצעונים לשוב לשגרת חייו בהקדם וליהנות מעור פנים בריא וחלק.

בחורה עם עור נקי

אודות המחבר

התוכן באתר אידיאלי שלי נכתב על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום הקוסמוטולוגיה ובריאות העור. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום בריאות העור בכללי ואקנה בפרט, כדי שכל מי שסובל מאקנה יוכל לשפר את בריאות העור ואיכות החיים שלו.

 • הירשמו לייעוץ עם
  מומחה לבריאות העור:

 • מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

  טיפולי אסתטיקה רפואית

  השימוש במכשירי הלייזר יצר מהפך בכל מה שקשור בנושא טיפולי אסתטיקה רפואית לנשים ולגברים. לאור השיפור הניכר בנושאים אסתטיים שונים, יש תהודה רבה לאופציה זו. 

  לכתבה המלאה »

  מהו איפור קבוע?

  בין אם סגנון האיפור שלך הוא מינימליסטי, ובין אם הוא ראוותני יותר, נשים רבות מתלוננות על הזמן הרב שהן צריכות להקדיש מדי בוקר כדי לאפר

  לכתבה המלאה »

  לא עדיף פשוט לדבר עם מומחית לבריאות העור שתסביר מה האפשרויות שיש לך?