רואקוטן

בחורה עם עור נקי

שיטות הטיפול באקנה הן מגוונות מאוד, יש להן דרגות של אינטנסיביות והן נעות בין ניקוי העור בתכשירים ייעודיים ועד למתן תרופות מרשם. חשוב לזכור כי טיפול תרופתי באקנה איננו נחשב בדרך כלל לאופציה הראשונה שבה בוחרים אנשים הסובלים מפצעונים, על מנת להיפטר מהם. למרות שכיחותה הרבה של מחלת האקנה, בפרט בגילאי 11 עד 18 אך גם מאוחר יותר, בפועל המקרים שבהם קיימים נגעים חמורים ומזוהמים מאוד, שלא מגיבים לטיפול באמצעות תכשירים ייעודיים שאינם תרופות – אינם רבים. עם זאת, כאשר אקנה מחמירה עד כדי כך שהיא מייצרת סבל של ממש עבור המטופל, סביר שרופא כן יאפשר לו לקבל מרשם לתרופה גם אם המחלה "חדשה" יחסית, כאשר מה שיעמוד לנגד עיניו הן התועלות של התרופה ויכולותיה לרפא את העור ולא חסרונותיה. למרות תופעות לוואי של רואקוטן היא עדיין נחשבת לתרופה היעילה ביותר והאפקט שלה, לטווח הארוך, הוא משמעותי.

התמודדות עם אקנה אצל נערות ונערים בגיל ההתבגרות 

לדרגת החומרה של פצעוני אקנה ישנם כמה גורמים, בראשם האופן שבו התפרצה המחלה מלכתחילה, כאשר סביר להניח שאקנה שהחלה כ"סוערת" – גם תמשיך להיות כזאת. נערים לרוב יסבלו יותר מנערות מפצעונים צפופים וגדולים, כאשר הבנות צפויות לסבול מאקנה פחות קשה אך למשך זמן רב, עד לבגרות – ואפילו למצוא את עצמן מתמודדות עם התפרצויות אקנה מפתיעות ולא נעימות בתקופת ההיריון והמנופאוזה.

הסיבה המשפיעה מכולן על רמת האקנה בשלב ההתפרצות, היא ההורמונים, כאשר במצב של חוסר איזון הורמונלי העור יהיה רגיש יותר והגוף יתמודד עם אקנה קשה: זוהי הסיבה לכך שבגיל ההתבגרות הפצעונים "מגיעים לכולם": זוהי תקופה שבה חוסר האיזון ההורמונלי נמצא בשיאו, באופן טבעי.

מלבד ההורמונים, השמירה על ההיגיינה האישית היא ההגנה הראשונית שכל אחד יכול להעניק לעצמו, על מנת לנקות היטב את העור מזיהומים ולמנוע החמרה של נגעים קיימים. פצעי בגרות מופיעים דווקא בתקופה שבה הנושא הזה אינו נמצא בראש מעייניהם של חלק ניכר מהצעירים, אלא להפך – הם נוהגים לחטט בפצעים ולטפל בהם בצורה שרק מזיקה להם ואף מייצרת שגשוג של חיידקי האקנה.

מהן הדרכים הנכונות להיפטר מהפצעונים מלבד רואקוטן?

רגע לפני שהרופא ירשום רואקוטן משחה תיתן מענה טוב מספיק ככל הנראה, לפחות במרבית המקרים. ככלל, משחות וקרמים אנטיביוטיים וכן ניקוי עדין בסבון פנים שמייבש את העור, סביר שיהיו יעילים דיים כדי לסייע לעור של רוב בני הנוער וגם בוגרים, להחלים מהאקנה. בנוסף, ניקוי אינטנסיבי יותר של הפנים ניתן לביצוע גם אצל קוסמטיקאיות, מה שהיה בעבר מאוד נדיר והיום הופך למקובל יותר.

הרתיעה ממרשם של רואקוטן היא מובנת, זאת על אף שיתרונותיה ידועים והיא ללא ספק העניקה חיים חדשים לאלפי אנשים שסבלו מפצעונים קשים, מכאיבים ולא אסתטיים ולאחר הטיפול – העור שלהם התחדש ונראה אחרת לגמרי. עם זאת, לפני טיפול עם רואקוטן נזקים ותופעות לוואי צריכים להילקח היטב בחשבון, כיוון שתקופת ההסתגלות לתרופה והשבועות הראשונים מרגע נטילתה, עלולים להיות מאוד לא פשוטים.

טיפול תרופתי באקנה – מתי הוא נדרש?

רואקוטן נחשבת לתרופה חזקה ויעילה ביותר כבר שנים, אך לרוב היא אינה ניתנת כפתרון ראשון לאקנה כאמור, אלא רק לאחר שאמצעים פחות "אגרסיביים" כבר ננקטו כנגד המחלה – אך לא הועילו. גם לאנשים הסובלים מפצעונים שאינם חמורים, לא יינתנו תרופות מרשם באופן מיידי אלא יהיה ניסיון של תקופה מסוימת לטפל בעור בדרכים אחרות, כפי שפורטו מעלה. יתרה מכך, ייתכן שבשל מצבו הבריאותי של המטופל הרופא לא יסכים לרשום לו תרופות לבליעה לצורך טיפול בעור ויינתן תעדוף לשיטות אחרות להתמודדות עם הפצעים, עד להחלמה.

עם זאת, אין צורך שנער או נערה שמתמודדים עם אקנה קשה וסובלים מהתפרצות משמעותית של נגעים, ימתינו זמן רב עד למתן תרופה שתעזור להם באמת: בדרך כלל הרופא יבחין בקלות כי מדובר במקרה שבסופו של דבר יטופל בדרכים כימיות וירשום את התרופה, לא לפני שיבהיר למשתמשים בה על היתרונות שלה על פני תרופות או תכשירים אחרים – כמו גם על חסרונותיה ותופעות הלוואי שהיא מעוררת. 

היתרונות של רואקוטן כתרופה נגד אקנה

שמה הלא מסחרי של רואקוטן הוא איזוטרטינואין. המוצר הוא למעשה תוצר סינתטי של ויטמין A והתרופה עצמה משמשת לצורכי טיפול בפצעים, הנגרמים מאקנה קשה שלא "משתפרת" באמצעים אחרים, כולל לאחר מתן אנטיביוטיקה או מריחת תכשירים כאלה ואחרים על העור. התרופה ניתנת בכמוסות לבליעה על ידי הפה והיא מכילה חומרים פעילים ורטינואידים, המשמשים את בני האדם לרפואת עור כבר יותר משבעים שנה.

היתרון שלה הוא בעוצמת הטיפול שהיא מעניקה לסובלים מאקנה: 

 1. היא מפחיתה את הייצור של שומן העור – שהוא הגורם העיקרי להופעת פצעוני אקנה.
 2. היא מכווצת את בלוטות חלב העור ומצמצמת את פעילותן, תוך הפחתה של חסימת זקיקי השערה – משמע שהלכלוך אינו מצטבר עוד בחללים הקטנטנים הללו ומכאן שהנגעים מחלימים.
 3. מעכבת את השגשוג של חיידקי האקנה ומונעת היווצרות נגעים חדשים.
 4. רואקוטן פועלת באופן אנטי דלקתית ומטפלת בזיהומים קיימים.

אין כלל ספק שמדובר בפתרון יעיל ומתאים מאוד עבור אנשים ש"ניסו כבר הכל" כדי להיפטר מהפצעונים שלהם, אך על הרופא שנותן את המרשם גם להסביר על החלקים הפחות נעימים של הטיפול, עמם יתמודד המטופל לאחר שיתחיל ליטול את הרואקוטן.

תופעות לוואי של השימוש בתרופה

הרואקוטן נחשבת לפתרון "אחרון בתור" בדרך כלל כאמור, זאת בשל ההשפעות הלא-מיטיבות שלה, שהן זמניות וחולפות אך הופכות את התקופה הראשונית של הטיפול למאוד לא פשוטה: יובש משמעותי בשפתיים, נשירה של השיער וייבוש-יתר של עור הגוף ואפילו גרימת נזקים שונים לאיברים פנימיים – תופעה נדירה אך כזאת שחשוב להתייחס אליה. למעשה, לפני שהתרופה משפיעה לטובה על העור, היא מחמירה את מצבו והשבועות הללו צפויים להיות קשים להתמודדות עבור המטופל.

בנוסף, רואקוטן אסורה לשימוש לאנשים עם סוכרת, מחלות של הכליות או הכבד וכן לנשים בהיריון ולמיניקות, כיוון שהשימוש בה עלול לגרום להפלה או למומים בעובר. לפני נטילת רואקוטן איסורים אלו חייבים להילקח בחשבון והרופא מחויב לבדוק לעומק האם המטופל אכן מתאים מבחינת התוויות הנגד של התרופה, לטיפול באמצעותה.

ברוב המקרים, ההשלכות של הטיפול בתרופה הן זמניות בלבד והן צפויות להיעלם מעצמן לאחר כמה שבועות, כאשר בכדי להשלים את הטיפול במלואו ולהשיג את האפקט האופטימלי של הרואקוטן יידרשו לכל הפחות כשלושה או ארבעה חודשים. גורמים מעכבי-טיפול הם עישון, שמוריד את יעילות התרופה, זיהומים אחרים שקיימים בגוף וכן גיל צעיר מדי של המטופל: רואקוטן עלולה להיות לא אפקטיבית מספיק אצל בני 14 ומטה, אך זהו ממילא גיל שבו נדיר שהרופא יסכים לטפל באקנה, גם במצב חמור יחסית, בתרופה כה עוצמתית.

האקנה חזרה לאחר סיום הטיפול ברואקוטן – מה עושים?

מקרים של הופעה חוזרת של פצעוני אקנה, גם לאחר טיפול תרופתי, אינם נדירים מאוד והם עלולים להתרחש אצל חמישית מהמטופלים ברואקוטן. התופעה הזו שכיחה יותר אצל נשים בגילאים בוגרים, בהן צפוי להיווצר חוסר איזון הורמונלי בתקופות ספציפיות כמו ההיריון וגיל המעבר.

עם זאת, בהתאמה מדויקת של המינון בתרופה ומעקב רפואי צמוד, אפשר לעצור תהליך התפרצות חוזרת של אקנה שטופלה על ידי רואקוטן ולמנוע את החמרתו בזמן – במקביל להענקת טיפול רלוונטי למיגור סופי של הפצעונים.

בחורה עם עור נקי

אודות המחבר

התוכן באתר אידיאלי שלי נכתב על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום הקוסמוטולוגיה ובריאות העור. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום בריאות העור בכללי ואקנה בפרט, כדי שכל מי שסובל מאקנה יוכל לשפר את בריאות העור ואיכות החיים שלו.

 • הירשמו לייעוץ עם
  מומחה לבריאות העור:

 • מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

  טיפולי אסתטיקה רפואית

  השימוש במכשירי הלייזר יצר מהפך בכל מה שקשור בנושא טיפולי אסתטיקה רפואית לנשים ולגברים. לאור השיפור הניכר בנושאים אסתטיים שונים, יש תהודה רבה לאופציה זו. 

  לכתבה המלאה »

  מהו איפור קבוע?

  בין אם סגנון האיפור שלך הוא מינימליסטי, ובין אם הוא ראוותני יותר, נשים רבות מתלוננות על הזמן הרב שהן צריכות להקדיש מדי בוקר כדי לאפר

  לכתבה המלאה »

  לא עדיף פשוט לדבר עם מומחית לבריאות העור שתסביר מה האפשרויות שיש לך?