כתמי אקנה – כל מה שצריך לדעת

כתמי אקנה

אקנה זוהי מחלת עור שמטרידה חלק ניכר מהאוכלוסייה הצעירה, קרי בשנות העשרה והעשרים. כתמי אקנה נוטים להתפתח בשלושה אזורים על גוף האדם. באזור הפנים, בחזה ובגב. ברוב המקרים מדובר במחלת עור שולית שלא משאירה אחריה סימנים, אך חלק קטן מן האוכלוסייה סובל מהשלכות ארוכות טווח בכך שנשאר עם צלקות.

מה גורם להתפתחות אקנה?

להופעתם של כתמי אקנה סיבות רבות וביניהן ניתן למנות שינויים הורמונליים בגיל ההתבגרות, אורח חיים לא מאוזן ולחץ נפשי. במהלך גיל ההתבגרות בלוטות שומן בעור הפנים שנקראות חלב פועלות יתר על המידה וכתוצאה מכך מופיעות נקודות שחורות שמתפתחות לאקנה מוגלתי במקרים מסוימים.

ישנם מצבים בהם התרבות של חיידקים בבלוטות החלב מהווה גורם משמעותי להפיכת האקנה לחמור ומוגלתי, כאשר עלולה להתלוות לכך אף נפיחות, אדמומיות וכאבים.

הקשר הגנטי – האם יש כזה?

רבים תוהים ושואלים את עצמם אם להורים הייתה נטייה להתפתחות אקנה, מה יהיה עם הילדים. ובכן, ישנו קשר גנטי ובמידה והייתה נטייה להתפתחות אקנה אצל ההורים, סביר שכך יהיה גם בקרב הילדים. בעצם הילדים יורישו עור עם בלוטות חלב מוגדלות יותר וכאלה שצפויות להוביל להופעת כתמי אקנה בסופו של דבר.

בכל אופן, אין מדובר בסוף פסוק. ישנם לא מעט פתרונות של העלמת כתמי אקנה תרופות סבתא שנחשבות אפקטיביות מאוד. בין היתר ניתן לעשות שימוש בצמחים ומריחה של קרמים טבעיים על מנת לייבש את כתם האקנה ולגרום להעלמתו. אפשרויות הטיפול הן רבות ובנוסף לתרופות סבתא ניתן לבחור גם בתרופות מוכרות שנמכרות בכל בית מרקחת.

התזונה שלכם בעלת השפעה עצומה

דעו לכם כי ישנם לא מעט עדויות על אנשים שביצעו שינויים דרסטיים בתזונה שלהם וכתוצאה מכך כתמי האקנה הפסיקו להופיע על עור הפנים שלהם. במידה ותהיו מעוניינים גם אתם להרגיש יותר בנוח עם עצמכם, נמליץ לכם להתחיל מניסיון להעלים מספר מוצרי מזון שנחשבים כתורמים להופעת אקנה בקרב רבים.

בין היתר ניתן לציין כי הפחתת צריכה של מוצרי חלב מועילה לרבים להשיג שיפור משמעותי בהתמודדות עם מחלת העור הזו. לא רק זאת, ישנן גם עדויות רבות על כך שהחרגה של גלוטן מן התזונה מביאה לשיפור משמעותי גם כן, זאת מכיוון שלרבים ישנה רגישות שאינה מאובחנת.

בגדול צריך לוודא כי צורכים תזונה מאוזנת ובריאה ככל הניתן ונמנעים מצריכה של משקאות ממותקים ומזונות מעובדים. כמות מספקת של פירות וירקות תהיה גם היא קריטית. שמירה על תזונה מאוזנת כמו תבטיח שהאקנה יישאר בצד והסיכויים שהוא ימשיך להופיע יהיו הרבה יותר קטנים.

פשוט אסור לחטט בפצעים

חיטוט בפצעי האקנה וניסיון לגרום להעלמתם באמצעות כוח פיזי זהו דבר שמומלץ מאוד להימנע ממנו. אם תנסו לחטט בפצעים אתם עלולים לגרום להחרמת הדלקתיות ולהאטה משמעותית של הליך ההחלמה.

הצעד הנכון ביותר שתוכלו לעשות יהיה לגשת לבית המרקחת ולהיוועץ עם הרוקח בכל הנוגע לטיפול שיתאים לכם. בין אם מדובר על קורטיזון, רטין איי או טיפול אנטיביוטי מכל סוג, תמיד יהיה מומלץ להיוועץ עם אדם מוסמך.

לבסוף זכרו, כתם אחרי חצ׳קון ואף פיגמנטציה אינם חייבים להמשיך להטריד אתכם. כיום ישנם פתרונות מוכחים רפואית שנמכרים בכל בית מרקחת ויוכלו להפוך את החיים שלכם להרבה יותר טובים. פשוט תצטרכו לפעול בהקדם האפשרי וזאת כדי להשיג את השינוי הרצוי. זו תהיה הדרך הבטוחה לשיפור אמיתי של איכות החיים שלכם.

בחורה עם עור נקי

אודות המחבר

התוכן באתר אידיאלי שלי נכתב על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום הקוסמוטולוגיה ובריאות העור. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום בריאות העור בכללי ואקנה בפרט, כדי שכל מי שסובל מאקנה יוכל לשפר את בריאות העור ואיכות החיים שלו.

 • הירשמו לייעוץ עם
  מומחה לבריאות העור:

 • מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

  טיפולי אסתטיקה רפואית

  השימוש במכשירי הלייזר יצר מהפך בכל מה שקשור בנושא טיפולי אסתטיקה רפואית לנשים ולגברים. לאור השיפור הניכר בנושאים אסתטיים שונים, יש תהודה רבה לאופציה זו. 

  לכתבה המלאה »

  מהו איפור קבוע?

  בין אם סגנון האיפור שלך הוא מינימליסטי, ובין אם הוא ראוותני יותר, נשים רבות מתלוננות על הזמן הרב שהן צריכות להקדיש מדי בוקר כדי לאפר

  לכתבה המלאה »

  לא עדיף פשוט לדבר עם מומחית לבריאות העור שתסביר מה האפשרויות שיש לך?